بعضی وقتها بصورت اتفاقی و در حین عوض کردن کانال های تلویزیون روی شبکه آموزش متوقف میشم، یک یا چند آقا رو می بینم که در حال شعبده بازی هستن! کنجکاو میشم ببینم از کلاهشون خرگوش در میارن یا از داخل حلقه آتش رد میشن. اما متعجب تر از قبل میبینم که نه، ایشان معلم های کنکور هستن که با لطایف الحیلی در حال آموزش هستن، حالا چی آموزش میدن؟ الله اعلم! دیروز که با یکی از این برنامه ها برخورد داشتم، دو تا آقای جوان بودن که مثل اندی و کوروس یک بند (Band) آموزشی تشکیل داده بودن و هر کدوم یک بخشی از مبحث ژنتیک در درس زیست شناسی رو گرفته بودن دستشون و با آب و تاب در حال به اصطلاح تدریس بودن! من که شیفته حرکات بدن و ریتم صبحت هاشون شدم و احساس کردم در حال تماشای یک استندآپ کمدی از برنامه خندوانه هستم. صدا و سیما تو این سالها تریبون های بزرگی رو به آدم های کوچیک داده، و جای اساتید برجسته در همه رشته ها، از اشخاصی برای تدریس دعوت میکنه که شایسته این تریبون های میلیونی نیستن! و بدتر و تباه تر از اون این که چیزی به علم و سواد دانش آموزان اضافه نمیشه، و هرچی تو مدرسه یاد گرفتن رو هم از یادشون میبرن و ذهنشون رو پر میکنن از فرمول ها و میان بر های کنکوری! خلاصه که با اجرا کردن شو (Show) توسط یک تعداد شومن (Showman) بجای بالا بردن سطح سواد و آگاهی، فقط بازار کار این افراد و موسسات رو داغ تر میکنن، و براشون هم مهم نیست، چرا که هر کدوم از این آدمها که در تلویزیون حاضر میشن، هزینه های زیادی رو به صدا و سیما میدن، چرا که این هم به نوعی سرمایه گذاری و تبلیغات حساب میشه، و از فرداش خانواده ها و دانش آموزها صف میکشن دم در آموزشگاه این آقایون و جیبشون رو پر میکنن با پول های کلان!

سیستم آموزشی ما چنان بیمار و درگیر مافیاها شده که هیچی جز منافع مالی براشون اهمیت نداره، انتشارات های مختلف با کتاب های رنگارنگ، آموزشگاه ها و . همگی دست به دست هم دادن تا در این بازار مکاره از رقابت پول در آوردن عقب نمونن!

خانواده ها هم بچه ها رو با رویای پزشکی و مهندسی وارد رشته های نظری میکنن و بدون توجه به توانایی و استعداد بچه ها، آینده اونها رو تباه میکنن. پس میبینیم برای همه اون عرضه های رنگارنگ، تقاضا هم وجود داره!

نظام آموزشی در کشورهای پیشرفته پر از نکاتیه که میشه ازشون بعنوان الگو استفاده کرد، که در پست های بعدی به بعضی از این نکات اشاره خواهم کرد.

خداوند عاقبت همه ما را بخیر کند.

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها